Gıda Ürünleri
Ürünler
 • ZEYTİNYAĞI

  •    
    
    
   Zeytinyağı; zeytin meyvesinin mekanik yollarla işlenmesiyle elde edilen, bitkisel yağlar içerisinde fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilip tüketilebilen tek yağdır. Gerek hammaddesinin üretimi sırasında fazlaca el emeğine ihtiyaç göstermesi, gerekse elde ediliş safhasında diğer tohum yağlarına kıyasla ayrıcalıklı bir teknoloji gerektirmesi ve beslenme yönünden gösterdiği üstün vasıflara bağlı olarak doğal halde tüketilebilmesi, bir meyve suyu olması nedeniyle, daima diğer bitkisel sıvı yağlara kıyasla daha yüksek bir ekonomik değer bulmuştur.

   Zeytinyağının yararları saymakla bitmez… Zeytinyağı kandaki kolesterol miktarını düzenler, kalp krizi ve bazı kanser riski türlerini azaltır. İçerdiği A, D, E, K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniler, yaşlanmayı geciktirir. Sinir ve sindirim sistemini düzenler. Beynin gelişimini ve kemiklerin güçlenmesini hızlandırır. Sağlık açısından bilimselliği kanıtlanmış pek çok olumlu etkisi nedeniyle; Japonya gibi zeytin ağacı sahibi olmadığı halde sağlıklı beslenme kültürü olan ülkelerde de yaygın olarak tüketilmekte, zeytin ve türevlerine tüm dünyada gittikçe artan bir ilgi olduğu gözlenmektedir. 

   Zeytinyağı doğrudan gıda olarak tüketildiği gibi ticari olarak da eczacılıkta, cildi besleyici, koruyucu ve yumuşatıcı özellikleri nedeniyle şampuan, el ve vücut losyonu ile sabun yapımında kullanılmaktadır. Zeytinyağının üretim artığı küspeye, prina adı verilir ve % 6–12 oranında yağ içerir. Kimyasal yöntemlerle çıkarılan bu yağa, ‘prina yağı’ denir. Bu yağ ancak sanayide, sabun ve boya imalatında kullanılır. Yağsız prina ise % 20’lik neme kadar kurutulduktan sonra linyit kömürüne eşdeğer bir yakıt elde edilebildiği gibi, gübre ya da çekirdek kısmı ayrıldıktan sonra hayvan yemi katkısı olarak da değerlendirilmektedir.

   Kalp-damar hastalıklarının Akdeniz Bölgesi insanlarında az görülmesi, Akdeniz insanının beslenme şeklini ortaya koymuş ve buna, ‘Akdeniz Diyeti’ adı verilmiştir. Geleneksel Akdeniz Diyetinde, zeytin ve zeytinyağı her gün tüketilmesi gereken önemli bir besin maddesidir.
    
   1. NATUREL ZEYTİNYAĞLARI

   A-Naturel Sızma Zeytinyağı

   Tamamıyla doğal sıkma presleme sistemiyle üretilen yağlardır.Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlardır.Dünyanın en kaliteli yağları olup,tadı hoş kokulu, ve meyve aromalıdır.

   B-Naturel Birinci Zeytinyağı
   Tamamıyla doğal sıkma presleme sistemiyle üretilen yağlardır.Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 2.0 gramdan fazla olmayan yağlardır.

   2-RAFİNE ZEYTİN YAĞLARI
   Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmamalıdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun natürelle harmanlanmasından yemeklik tipler (riviera ve A tipi)üretilir.

   3-RİVİERA ZEYTİN YAĞLARI

   Rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek naturel zeytinyağları karışımından oluşan, yeşilden sarıya değişen renkte, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l.5 gramdan fazla olmamalıdır. Yemek ve kızartmada kullanılır.
 • ZEYTİN

   
  Zeytin, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişebilen ve meyve veren, ortalama 3-12 metre arasında boy sürebilen ve kışın yapraklarını dökmeyen sık dallı bir ağaçtır. Zeytin ağacının yetişmesi belli iklimle sınırlı olduğundan, bu durum, zeytinin dünyaya yayılmamasının en önemli etkenidir. Bu nedenledir ki, dünya zeytin ağacı varlığının tamamına yakın kısmı Akdeniz ülkelerinde bulunmaktadır. Zeytin ağaçları yavaş büyür ve geç ürün verir. Dikildikten 4-8 yıl sonra ürün vermeye başlamakla birlikte, en yüksek verime 15-20 yıl sonra ulaşırlar. Çok uzun süre yaşayabilirler. Zeytin ağacı genel olarak 300-400 yıllık bir ömre sahiptir. Bin yıldan fazla yaşayanları da vardır. Ağaç öldüğünde, köklerinden yeni bir ağaç filizlenmesi ise bitkiyi ölümsüz kılmaktadır.

  Çıkış yeri Anadolu olan ve insanlığa yararlı ilk ağaç olarak kabul edilen zeytin, Akdeniz’in yerli bitkisidir. Dünyada 800 milyon adet olduğu varsayılmaktadır. Bu ağaçların % 98’i Akdeniz havzasındaki ülkelerde bulunmaktadır. Türkiye, dünya zeytin üretiminin % 8’ini karşılamakta olup; bu konumu ile İspanya, İtalya, Yunanistan ve Tunus’la birlikte dünya zeytinciliğinde ilk beşin içinde yer almaktadır.

  Ülkemiz zeytinciliği 800 bin hektar zeytin arazisi, 85 milyon meyve veren zeytin ağacı, ortalama 1.1 milyon ton zeytin üretimi ile 400 bin ailenin ve yaklaşık 2 milyon kişinin doğrudan geçim kaynağı olmakta veya gelirine katkıda bulunmaktadır. Türkiye tarımının ve tarıma dayalı sanayinin en önemli dallarından olan zeytincilik; istihdam gücüne ek olarak iç gereksinmemiz ve dış pazar olanakları bakımından da göz ardı edilemeyecek ekonomik ve sosyal etkiye sahiptir.
   
  Tipik bir Akdeniz bitkisi olan ve geçmişi tarih öncesine dayanan zeytin ağacının bilimsel birçok kaynağa göre anavatanı; Anadolu’nun Mardin, Kahramanmaraş ve Hatay üçgenidir. Zeytin yetiştiriciliği ilk olarak Anadolu’da başlamış ve buradan diğer Akdeniz ülkelerine yayılmıştır. Amerika kıtasının zeytinle tanışmasını sağlayan; İspanyollardır. Zeytin misyonerler tarafından16. ve 17. yüzyıllarda; önce Meksika’ya götürülerek yetiştirilmiş, zamanla Kaliforniya’ya ve Güney Amerika’ya yayılmıştır.

  Ekonomik değeri ve günlük yaşamda çok amaçlı kullanım olanağına bağlı olarak tarihi boyunca insanlar tarafından büyük ilgi gören zeytin, birçok kültürde bütüncül bir rol oynamış ve Akdeniz ekonomisinin gelişmesine de çok önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle zeytin tarımını yayan ve yağ üretim tekniklerini de geliştiren Roma İmparatorluğu’nun güçlenmesinde; zeytinyağı ticaretinin etkisi büyük olmuştur. Yunan Mitolojisinde Tanrıça Athena’nın hayatını sürdürülebilmesi için zeytin ağacını yaratması ve kimi tanrıların zeytin ağacının altında doğması, eski Yunan’da kutsal ağaç olarak kabul edilip zeytin tarımının sadece iyi ve dürüst insanlar tarafından yapılmasına izin verilmesi ve hatta zeytin ağacına zarar verenlerin ölümle cezalandırılması, olimpiyat şampiyonlarının zeytin yapraklarıyla taçlandırılması, zeytinyağının dinsel törenlerin kutsal lambalarında yakılması, kralların ve yeni doğan bebeklerin kutsanmasında kullanılması gibi çok sayıda örnek; tarihsel süreç içinde zeytine verilen büyük önemi ve değeri ortaya koymaktadır. Zeytin, Anadolu’nun kültürel zenginlikleri arasında özel bir yere sahiptir. 
 • NAR EKŞİSİ

 • YAŞ MEYVE & SEBZE

   
 • KURU ÜZÜM

 • KURU İNCİR

 • FINDIK

 • DOMATES SALÇASI

 • BİBER SALÇASI

   
 
 
 
  Dollar : 6.6672 / 6.6792   Euro : 7.2849 / 7.2980
 
 
 
Anasayfa   Kurumsal   Ürünler   Kalite   Dış Ticaret   İletişim
© 2014 Meretuk İç ve Dış Ticaret, Her Hakkı Saklıdır
Tasarım: Oziron